Law Firm Lora Maxic & Co

משרד עו"ד לורה מקסיק ושות'

דיני פשיטת רגל – חדלות פירעון הליך ליחידים ולעסקים בתקופת הקורונה

עו"ד לורה מקסיק
עו"ד לורה מקסיק

אין צורך לפרט את המצב הכלכלי הקשה בו נמצאים אזרחי מדינת ישראל בתקופה האחרונה. 

מגפת הקורונה, אשר משתוללת בכל העולם, לא פסחה גם על מדינתנו ורבים וטובים נאלצו להתמודד עם מצב כלכלי חדש וקשה.

בשנה האחרונה, הרבה עסקים בכלל ויחידים בפרט נקלעו לחובות כבדים, אשר הולכים ונערמים ללא פתרון. הציבור מתמודד בדרכים שונות הנתונות לו ולפעמים אף מרגיש כי מצבו אינו משתפר בלשון המעטה, גם תוך קבלת עזרה כלכלית של המדינה ונאלץ לקבל החלטות קשות והרות גורל לגבי המשך חייו.

הליך פשיטת רגל, הנקרא לאחרונה הליך חדלות פירעון, קיים במדינת ישראל כבר שנים רבות ולא מעט אנשים ובעלי עסקים נאלצו להיכנס להליך קשה זה, גם בעבר.

אנו עדים כי בשנה האחרונה חל גידול של יותר מ 40% בבקשות חדשות שמוגשות למדינה לצורכי חדלות פירעון.

מהו הליך פשיטת רגל- חדלות פירעון?

הליך פשיטת רגל נועד לאפשר לאדם, בין אם הוא איש עסקים ובין אם שכיר, אשר נקלעו לחובות פרטיים לארגן את חייהם הכלכליים/הכספיים מחדש, לקבל פטור מחלק ניכר של חובותיהם וגם לזכות באפשרות לפתוח דף חדש נקי.

 • הליך פשיטת רגל ניתן להגיש כאשר חובות ככלל עומדים על כ- 18,000 ₪ ויותר.
 • כל צד אשר מעורב בעניין החובות הספציפיים יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל כאדם פרטי- דהיינו אדם המעורב בחובות עצמם, וכן הנושים שמעוניינים להביא לפתרון אופטימלי את חובות החייב.
 • לחייב תינתן הגנה משמעותית מאת נושיו בהליך, אך במקביל, הוא יידרש על ידי בית המשפט להפחית את רמת החיים שלו מבחינה כלכלית, בהתאם ליכולתו העכשווית.
 • החייב ישלם את התשלום החודשי, לקופת פשיטת רגל, בהתאם לצו התשלומים החודשי אשר ייקבע לו על ידי בית המשפט בצו הכינוס. על החייב להקפיד ולשלם את צו התשלומים החודשי באופן עקבי ומסודר ולא ליצור חובות ו/או פיגורים.
 • בטופס הבקשה יציין החייב את כל חובותיו ובמקביל את נכסיו הקיימים.
 • החייב יחתום על כתב ויתור סודיות.
 • החייב יחתום על תצהיר באשר למצבו הכלכלי.
 • בקשה להליך פשיטת רגל- חדלות פירעון מוגשת בפני כונס הנכסים הרשמי ולאחר מכן בשלב השני, הכונס מצדו מעביר את הבקשה יחד עם המסמכים הנלווים לבית המשפט.

הגשת בקשה לפשיטת רגל- חדלות פירעון יכולה להוות הזדמנות אמיתית בדרך ליצירת שינוי ולתחילתו של פרק חדש בחייו של החייב.

נזכור עם זאת, כי נדרשת עבודה יסודית והגשת בקשה מדויקת בצירוף כל המסמכים והאישורים הדרושים. לצורך כך וכדי להימנע מטעויות וגם מאכזבה בהמשך ההליך, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בהליכי פשיטת רגל.

עורך הדין המתמחה בהליכי פשיטת רגל- חדלות פירעון יעניק לכם את הייעוץ המשפטי הטוב ביותר וגם ילווה אתכם בהליך מתחילתו ועד סופו המוצלח.

שירותי עורכי דין כוללים:

 • בדיקת כל החומר הכלכלי שבידיו של החייב.
 • הכנת בקשה לפשיטת רגל.
 • פתיחת תיק בפני כונס הנכסים הרשמי.
 • עיכוב מהיר של הליכי הוצאה לפועל.
 • הגשת בקשה לבית המשפט וגם הצעה להסדר נושים.
 • ייצוג וליווי צמוד בפני בית המשפט.
 • ייצוג והגנה מול הנושים.
 • הכנה והגשת הבקשה להפטר.

על החייב כאמור לעמוד בכל דרישות ההליך, לשתף פעולה עם בית המשפט הדן והמטפל, וכן עם עורך דינו. ככל שימלא החייב יותר טוב וביסודיות את המוטל עליו, כך יצליח ההליך כולו ובסופו של דבר ייצא החייב נשכר.

נציין כי בשנים האחרונות נראה כי חלה מגמה חיובית אצל כונס הנכסים הרשמי ותחת הרפורמה המשפטית שבוצעה בעניין, מעט מאוד הליכי פשיטת רגל מגיעים לביטול. קיימת התחשבות במצבם של החייבים וניתנת להם אפשרות לתקן טעויות ומחדלים אשר בוצעו בחייהם הקודמים.

קשה מאוד להעניק ודאות בזמן שיידרש לסיומו של כל הליך והליך, הרי גודל החובות, הנסיבות הפרטיות וגם ניהול ההליך המשפטי על ידי החייב, יקבעו את התקופה בכל הליך.

לסיום, נציין כי קיימת חשיבות גדולה ביותר לפניה לעורך דין המטפל כבר בשל הראשונים של ההליך לפשיטת רגל- חדלות פירעון.

לצערנו, לא מעט חייבים נפלטו או נפסלו בהליך פשיטת רגל, הואיל ולא היו מיוצגים על ידי עורך דין מוסמך- לרוב הדבר נובע מחוסר מידע כיצד להתנהל נכון מול כונס הנכסים הרשמי וגם בפני בית המשפט.

ייצוג משפטי ראוי על ידי עורך דין יכוון את החייב וגם את ההליך לפשיטת רגל מתחילתו ועד סופו בצורה מירבית ואופטימלית, יקצר לעתים קרובות את ההתדיינות וגם יעניק ביטחון לצו הפטור ולפתיחת חיים חדשים.

מאמרים נוספים:
אזרחות ישראלית

אזרחות ישראלית

מבוא: עורכת הדין לורה מקסיק ומשרדה מטפלים כבר שנים רבות, תוך התמחות עיקרית, בנושא זכויות האדם ובין היתר, קבלת אזרחות ישראלית, על כל גווניה. משרד

קרא עוד
דיני מקרקעין

מקרקעין

מבוא: מקרקעין הם נכסים שאינם מיטלטלין– דהיינו, קרקע, וכן כל הבנוי והנטוע עליה. המקרקעין לרוב כוללים כל דבר המחובר לקרקע חיבור של קבע, ולעיתים אף

קרא עוד
דיני אישות ומשפחה

דיני משפחה

מבוא דיני משפחה הינם כינוי כולל לענף המשפטי, אשר בהתאם למיון המקובל בתורת המשפטים כולל בחובו את ענייני המעמד האישי, קרי- יוחסין, הורות, נישואים וגירושים,

קרא עוד

אנחנו נחזור אליך

שינוי גודל גופנים